ادعای جاسوس انگلیس درباره پنهان‌کاری چین در خصوص کرونا

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

«جان سورز» روز چهارشنبه در گفت‌ وگو با شبکه رادیویی بی‌بی‌سی ۴ مدعی شد که پکن در ماه‌های دسامبر و ژانویه، اطلاعات واقعی درباره کرونا را پنهان کرد و از روی عمد اجازه داده تا این ویروس همه‌گیر شود.

وی افزود: آمریکایی ها عمیقاً از آنچه تصور می‌کنند توسط چین تحمیل شده عصبانی هستند و اینک راهی جز همکاری با پکن برای خروج از این بحران نداریم.

رییس پیشین ام‌.آی.۶ همچنین عنوان کرد که سازمان جهانی بهداشت باید به پرسش‌های جدی درباره عدم پیگیری اقدامات چین پاسخ دهد. او با این حال تصمیم رییس جمهوری آمریکا برای قطع کمک مالی به این نهاد بین‌المللی را نامناسب خواند و افزود: بهتر است که به‌ جای سازمان جهانی بهداشت، از چین حساب کشیده شود.

در همین حال «ویلیام هیگ» وزیر امور خارجه پیشین انگلیس با ایراد سخنانی در اندیشکده پالیسی اکسچینج، سیاست غرب در قبال چین را ناسازگار و ناکارآمد توصیف اما تصریح کرد که اروپا برخلاف آمریکا، که راهبرد مستقلی را در پیش گرفته، به تعامل با پکن تمایل دارد.

وی افزود: بحران کووید-۱۹ نمونه‌ای است که نشان می‌دهد نباید به چین وابسته بود؛ در حالی که نمی‌توان همکاری با این کشور را قطع کرد. هیگ همچنین این دیدگاه را مطرح کرد که چین ضمن لاپوشانی حقیقت کرونا، تلاش می‌کند تا سایر طرف‌ها از جمله آمریکا را مقصر این بحران نشان دهد.

پیشتر سفیر آمریکا در انگلیس نیز گفته بود که پنهان‌کاری و دروغگویی چین باعث شد کووید-۱۹ به یک تهدید جهانی تبدیل شود.

این دیپلمات آمریکایی در یادداشتی برای نشریه تایمز نوشته بود: چین نخست تلاش کرد خبرهای مربوط به گسترش این ویروس را پنهان کند. سپس با ارائه گزینشی اطلاعات در مقابل مقام های بهداشتی، در سطح بین المللی مانع تراشی کرد.

اگر چین در زمان مقتضی اقدام درست را انجام می داد، بیشتر افراد جمعیت این کشور و جهان از تأثیر جدی این بیماری نجات می یافتند.

سفیر آمریکا در انگلیس افزود: در نهایت وقتی این بحران پایان می یابد، باید نتایج و هزینه های این شکست در همکاری های بین المللی را ارزیابی کنیم.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پیش‌تر گفته بود؛ پکن باید در هشدار دادن به جهان به دنبال شیوع این بیماری در این کشور سرعت عمل به خرج می داد.

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *