از سر راهمان کنار برو!

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

تشدید تنش‌های لفظی آنکارا-آتن که با تهدید به اقدام نظامی همراه است؛ به صحبت‌های امروز رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز کشید.

به گزارش دیلی صباح، وی با اصرار بر حق ترکیه در خصوص حفاظت از حقوق خود در مدیترانه شرقی، گفت: هر آنچه لازم باشد در مدیترانه، دریای اژه و دریای سیاه انجام می‌دهیم و هیچ مصالحه‌ای نخواهیم داشت.

اردوغان افزود: به لحاظ اقتصادی، سیاسی و نظامی هرچه ضروری باشد، انجام می‌دهیم تا این را تضمین کنیم. اگر یونان خواهان پرداخت هزینه است، بگذارید بیایند و با ما مواجه شوند اما اگر شجاعت این کار را ندارند، از سر راهمان کنار بروند.

این در حالی است که مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز روز گذشته از اتخاذ اقدام نظامی علیه یونان در صورت شکست راه‌های دیپلماتیک خبر داد.

همزمان، یونان نیز برای اثبات جایگاه خود در مدیترانه شرقی، در حال برگزاری رزمایش مشترک با حضور فرانسه، ایتالیا و قبرس است.

کشف ذخایر مهم گاز طبیعی در آب‌های ساحلی قبرس و برخی جزایر متعلق به یونان، موجب آغاز رقابت منطقه‌ای برای تصاحب بیشتر این ثروت شده است. این رقابت تنش را میان ترکیه و یونان افزایش داده؛ این در حالی است که این دو کشور از اعضای ناتو هستند که در سال ۱۹۹۶ نیز بر سر جزایر غیر مسکونی دریای اژه با هم وارد درگیری نظامی شدند.

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.