انتقاد پمپئو از چین بخاطر ویروس کرونا/ چین ۶ روز کرونا را مخفی کرده بود؟

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

این ارتباط تلفنی پس از آن انجام می شود که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سهم کشورش از بودجه سازمان بهداشت جهانی را معلق کرد.

به گزارش روز پنجشنبه روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست چین، وزیر خارجه آمریکا و از منتقدان اصلی چین ادعا می کند که این کشور از روزهای نخست درباره ویروس کرونا مخفی کاری کرده است و همچنان در زمینه برخورد با این ویروس بدرستی اطلاع رسانی نمی کند ادعایی که مقامات پکن همواره ان را رد می کنند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت مردم این کشور در شروع ویروس کرونا کمک هایی برای چین ارسال کردند و الان نیاز اساسی در آمریکا به تجهیزات پزشکی صادراتی از چین وجود دارد. مقامات چین تا کنون ادعای آمریکا مبنی بر ارسال کمک به چین را تایید نکرده اند.

به رغم تشدید اختلافات، آمریکا هنوز به تجهیزات پزشکی که از چین به آن کشور صادر می شود، نیازمند است نزدیک به ۹ درصد از تجهیزات پزشکی و دارویی وارداتی آمریکا در سال ۲۰۱۹ میلادی از چین بوده است.

در این ارتباط عضو ارشد دولتی چین خواستار همکاری قوی‌تر میان طرف برای مقابله با همه گیری کرونا شد و ابراز امیدواری کرد مناسبات بهبود یابد.

ساوت چاینا نوشته است در روزهای اخیر انتقادها از چین بالا گرفته است منتقدان ادعا می کنند چین ۶ روز کامل شیوع ویروس را مخفی کاری کرده و اجازه داده است تا میلیون ها نفر از شهر ووهان کانون شیوع بیماری در اوایل سرایت آن خارج شوند.

روابط آمریکا و چین پس از شیوع کرونا بسیار پرتنش دنبال شده است. آمریکا حالا اتهام دیگری را نیز متوجه چین کرده است که می تواند مناسبات دو کشور را تیره تر کند واشنگتن مدعی است که چین در سال ۲۰۱۹ میلادی دست به آزمایش زیرزمینی هسته ای زده است که نقض پیمان بین المللی ذی ربط محسوب می شود اما مدرکی در این باره ارایه نکرده است.

بنا به اعلام روز پنجشنبه وزارت خارجه آمریکا این ازمایش در سایت هسته ای لاپنور در چین انجام شده است انفجارهایی از آزمایش هسته ای که زیرزمینی و ممنوعه بوده است.

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *