بازداشت فرزندان مقام اطلاعاتی فراری از عربستان / سعد جبری کیست؟

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

یک پسر و یک دختر دکتر سعد جبری که سه سال پیش به خاطر نگرانی از به قدرت رسیدن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی از این کشور به کانادا گریخته بود، در بازداشت هستند.

دکتر جبری افسر رابط سازمان اطلاعاتی عربستان سعودی با سازمان‌های اطلاعاتی غربی مانند ام آی ۶ بریتانیا بود.

خانواده آقای جبری می‌گویند سارا و عمر جبری در بیست و ششم اسفند در ریاض بازداشت شدند.

خالد جبری، پسر ارشد آقای جبری به بی بی سی گفته است که حدود ۵۰ مامور امنیتی با ۲۰ خودرو به خانه آقای جبری در ریاض رفتند تا این دو را که ۲۱ و ۲۰ سال سن دارند، بازداشت کنند.

سارا و عمر جبری تفهیم اتهام نشده اند و از زمان بازداشت با خانواده شان هیچ تماسی نداشته اند.

خالد جبری بازداشت خواهر و برادرش را “اراذل بازی عیان حکومت عربستان” عنوان کرد.

خالد جبری به بی بی سی گفت خانواده اش در ابتدا تلاش کرده اند بدون اعلام این اقدام به رسانه ها، برای آزاد کردن خواهر و برادرش با مقام‌های سعودی مذاکره کنند، ولی تلاش آن‌ها موفق نبوده است.

خالد جبری گفت: “نشانه‌هایی وجود دارد که دکتر سعد با مجموعه گسترده‌ای از تهدید‌ها مورد هدف قرار گرفته و مقام‌های کانادایی به طور جدی این موضوع را بررسی می‌کنند. “

سعد جبری کیست؟

سعد جبری از دانشگاه ادینبورو در اسکاتلند دکترای هوش مصنوعی دریافت کرده است. او عضو سابق کابینه وزیران عربستان سعودی و دارای رتبه سرلشگری بود.

بازداشت فرزندان مقام اطلاعاتی فراری از عربستان / سعد جبری کیست؟

از آقای جبری به عنوان دست راست شاهزاده محمد بن نایف، ولیعهد سابق نام برده می‌شود که نقش اساسی در مبارزه با گروه القاعده داشته است.

تلاش‌های او باعث شد تا سازمان‌های اطلاعاتی غربی بمب کار گذاشته شده به وسیله القاعده در یک هواپیمای ترابری را در سال ۲۰۱۰ کشف کنند.

این هواپیما راهی شیکاگو بود و ماموران اطلاعاتی بریتانیایی توانستند با کمک اطلاعات به دست آمده بمب را داخل یک جعبه جوهر پرینتر شناسایی کنند.

به گفته ماموران اطلاعاتی غربی، به خاطر اطلاعات دریافت شده از آقای جبری، جان صد‌ها نفر نجات پیدا کرد.

با قدرت گیری محمد بن سلمان و بازداشت خانگی محمد بن نایف در عربستان در سال ۲۰۱۷، آقای جبری از این کشور گریخت.

آقای جبری برخلاف نظر محمد بن سلمان از مخالفان مداخله نظامی عربستان سعودی در جنگ یمن بود و کشورش را فاقد استراتژی خروج از این جنگ می‌دانست.

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *