ترامپ نخست‌وزیر انگلیس را تهدید کرد

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفت: به بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس گفتم که اگر کشورش توافق فایو جی (5G) با شرکت هواوی چین را پیش ببرد، باید اسکاتلندیارد را فراموش کند چرا که آن ‌وقت آمریکا دیگر نمی تواند با انگلیس کار کند.‌

ترامپ صریحا اعلام نکرد که منظورش از این جمله که “انگلیس باید اسکاتلندیارد را فراموش کند” چیست اما ظاهرا به موافقت با تشریک اطلاعات میان این دو کشور طبق توافق “پنج چشم” اشاره دارد.

در پی کمپین گسترده لابی‌گری واشنگتن با اشاره به دلایل امنیت ملی، انگلیس ماه گذشته ممنوعیت کامل تجهیزات فایو جی هواوی را اعلام کرد.

دولت انگلیس اعلام کرد از ژانویه به بعد خرید تجهیزات جدید فایو جی از هواوی را ممنوع کرده و اوپراتورها را مجبور کرده تا کیت‌های موجود در حال استفاده هواوی را تا سال 2027 میلادی حذف کنند.

اوایل سال جاری میلادی، جانسون به شرکت چینی هواوی اجازه داد تا به طور محدود یعنی تا حدود 35 درصد در بازار داخلی فایو جی انگلیس که اغلب شامل بخش‌های غیر حساس است مشارکت کند.

همزمان با بالا گرفتن گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه ممکن است انگلیس در تصمیم اولیه خود تجدیدنظر کند، لیو شیائومینگ، سفیر چین در لندن هشدار داد که چنین اقدامی به اعتماد پکن در مراودات با انگلیس خدشه وارد می‌کند.

وی به جانسون هشدار داد: اگر با چین همانند یک دشمن رفتار کنید، نمی‌توانید یک عصر طلایی داشته باشید.

کمی پس از تغییر سیاست انگلیس، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا ضمن تحسین این اقدام گفت: این تصمیم جانسون بیانگر آن چیزی است که او معتقد است به نفع مردم انگلیس است. به نظر من انگلیس تصمیم خوبی اتخاذ کرده اما این تصمیم درست به خاطر آمریکا اتخاذ نشد بلکه به این خاطر اتخاذ شد که رهبری انگلیس تصمیم گرفت کاری را انجام دهد که به نفع مردم کشورش باشد.

واشنگتن شرکت هواوی را در لیست سیاه قرار داده و از دیگر کشورها نیز خواست همین کار را انجام دهند و مدعی شد که این شرکت چینی از تجهیزاتش برای جاسوسی برای مقامات چینی استفاده می‌کند.

این در حالی است که شرکت هواوی و دولت پکن این ادعا را رد کرده و در عوض آمریکا را به انجام اقدامات تجاری ناعادلانه و جاسوسی متهم کردند.

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.