درباره ما – شرکت صنعتی آما (سهامی عام)

همان طور که قبلاً هم اشاره شد عناصر مختلفي در پوشش الکترود بکار گرفته مي شود که در هنگام ساخت الکترود پس از انتخاب مواد پوشش آنها را مخلوط کرده و با اضافه کردن مواد چسبنده (چسب شيشه) بصورت خمير در مي آورند سپس اين خمير را از طريق اکسترود (Extrude) بر روي ميله فولادي بصورت يکنواخت پوشش مي دهند و پس از خشک کردن در کوره ، الکترودها پخته مي شوند . عناصر مختلفي در پوشش الکترود بکار گرفته مي شود که در هنگام ساخت الکترود پس از انتخاب مواد پوشش آنها را مخلوط کرده و با اضافه کردن مواد چسبنده (چسب شيشه) بصورت خمير در مي آورند . زماني که سلولز پوشش گرم مي شود ، در نتيجه ي تجزيه شدن مقدار زيادي مخلوط گازي H2، CO، H2O و CO2 را توليد مي کند. الف:سلولز ترکيب شيميايي غير کامل از خمير چوب به نام پشم آلفا است و توليد کننده گاز COو H2 مي باشد. همچنين مي توان با افزودن فروآلياژها ترکيب فلز جوش را به دقت تنظيم نمود.

الکترود ضد سایش میکا
اضافه کردن آلياژ هاي آهني در پوشش الکترود به منظور تصحيح ترکيب شيميايي جوش و احياناً اکسيژن زدايي است . هنگامي که طول قوس زياد باشد ، عمل محافظت سرباره غير مؤثر بوده و اگر مواد اکسيژن زدا در پوشش الکترود موجود باشد ، مقدار بيشتري از آنها وارد واکنش اکسيژن زدايي مي شود. ج: فرو آلياژ ها مثل فرومنگنز و فروسيليس و بعضي ترکيبات ديگر که نقش اکسيژن زدايي دارند. د: بعضي از سيلسکات ها که نقش چسب را دارند مثل سيليکات سديم و سيليکات پتاسيم . ب: بعضي مينرال ها نظير اکسيد تيتانيم (رتيل) ، اکسيد آهن ، کربنات هاي پايه مانند سنگ آهک ، فلداسپات و بعضي سيليکات ها که غالباً سرباره ساز است. پوشش الکترود شامل مقدار قابل ملاحضه اي کربنات کلسيم و فلوريد و آهک و فلوراسپار مي باشد. چنانچه از الکترود با قطر زيادتر استفاده شود مقداري تفاله در جوش باقي خواهد ماند که قدرت و استحکام جوش را به طور قابل ملاحظه اي کاهش خواهد داد. همانطور که مي توان انتظار داشت چون بيشتر مواد کربني و سوختني در پوشش اين نوع الکترودها وجود دارد ، در پايان سرباره کمي بر روي جوش باقي مي ماند ولي قوس حاصل شده به علت جت پلاسماي قوي اين امکان را به الکترود مي دهد تا در وضعيت هاي مختلف استفاده شود.

مشخصات الکترود ضد سایش
افزودن فلز (افزايش سرعت رسوب گذاري): با اضافه کردن پودر آهن مي توان سرعت رسوب گذاري را افزايش داد. کلاس پنجم يا اکسيدي : اکسيد آهن به مقدار زياد در پوشش آن است و به علت سرباره سنگين ، مقدار نفوذ جوش کم بوده اما جوش حاصل پخ و صاف مي باشد ، ولي داراي استحکام کمتري نسبت به جوش حاصل از الکترودهاي ديگر است . اکسيژن زدايي: پوشش الکترود همچنين داراي موادي است که اکسيژن وارد شده به فلز مذاب را از آن خارج نمايد. حفاظت: علاوه بر حفاظتي که فلاکس مذاب براي فلز مذاب انتهاي الکترود و حوضچه ي مذاب به وجود مي آورد ، مواد گازي که از پوشش الکترود به وجود مي آيند حفاظت بيش تري را ، به ويژه براي قطرات مذاب در حال انتقال ، تأمين مي نمايد. همچنين مواد سرباره ساز درون فلاکس ، فلز مذاب و فلز منجمد شده اي که هنوز حرارت خود را از دست نداده است را در برابر جذب اکسيژن (و البته گازهاي ديگر) محافظت مي کند. استحکام آنها در مقایسه با دیگر لولهها کمتر است. کلاس پنجم یا اکسیدی : اکسید آهن به مقدار زیاد در پوشش آن است و به علت سرباره سنگین مقدار نفوذ جوش کم بوده اما جوش حاصل پخ و صاف می باشد ولی دارای استحکام کمتری نسبت به جوش حاصل از الکترودهای دیگر است .

قیمت الکترود ضد سایش
گرچه حجم گاز تشکيل شده بسيار کم است ولي از آن جايي که گاز پوشش حاوي هيدروژن نمي باشد ، اين نوع الکترود براي آلياژهاي حساس به ترک هيدروژني (نظير فولادهاي با استحکام بالا) مناسب مي باشد. از دیگر مزایای این الکترود می توان به توانایی جوشکاری آن در تمامی وضعیت ها اشاره کرد. با اين الکترود مي توان از جريان يکنواخت و متناوب استفاده کرد . به علت وجود رتيل و عناصر يونيزه کننده در پوشش الکترود ، مي توان اين گروه الکترودها را با جريان متناوب هم بکار برد. حضور اين گازها در قوس الکتريکي با قدرت يونيزه شدن بالا ، ايجاد ولتاژ بالاي قوس کرده و در نتيجه انرژي توليد شده بالا بوده و موجب نرخ بالاي سوختن Burn-off rate و عمق نفوذ جوش خوب مي شود . ترکيباتي که مي توانند به سهولت تجزيه شده و مواد يونيزه شده را وارد فضاي مابين الکترود و قطعه ي کار نمايند ، مي توانند نقش بسيار مؤثري را در پايدارسازي قوس ايفا نمايند. این دسته از مواد مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند. در برابر سایش در مقابل خاک بسیار مقاوم می باشد. فروش اینترنتی الکترود جوشکاری همواره به دلیل نبود واسطه های فروش قیمتی بسیار مناسب دارد که در مقایسه با قیمت های بازار ارزان تر است.

هنگامی که شما این مقاله را دوست داشتید، مایل به اطلاعات بیشتری در رابطه با انواع الکترود ضد سایش وب سایت خود باشید.

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.