دلار به کمک بورس آمد؟

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

بورس در معاملات صبح برگشت؛ با اینکه دقایقی بورس تهران به زیر حمایت مهم یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد رسیده بود، اما در ادامه، شاخص توانست خود را بازیابی کند و کانال ۱۸۰۰ هزار را حفظ کند. تا اینجا شاخص به کمک رشد قابل توجه شستا و فولاد، در مرز روز گذشته یعنی یک میلیون و ۸۱۳ هزار واحد حفظ شده است. امروز، امید بورس‌بازان به این کانال بسته شده بود.

شاخص کل در ابتدای نیمه دوم امروز بیش از ۱۴۹۰ واحد رشد کرد، ارزش معاملات هم تا ساعت یک امروز به ۱۵ هزار میلیارد تومان نزدیک شده است.

البته شاخص هم وزن در بورس هنوز وضعیت قرمز دارد، در شاخص هم وزن به همه شرکت‌ها وزن یکسانی داده می‌شود در نتیجه اگر شاخص هم وزن مثبت شود یعنی تعداد بیشتری از شرکت‌ها در بورس مثبت هستند. اما وقتی شاخص منفی است به این معنا است که اگرچه سهام شرکت‌های خیلی بزرگ در بورس مثبت هستند اما تعداد زیادی از شرکت‌ها (با حجم کوچک و متوسط) منفی هستند.

در معاملات صبح چه گذشت؟

امروز اولین روز آزمایشی بورس برای شیفت‌های جدید کاری است. در معاملات صبح، «اخابر» که بیشترین اثر منفی را در شاخص داشته، با حمایت قابل توجهی همراه شده است. چرا که در پایان معاملات، با صف محدودی همراه بوده است. امروز ۲۳۵ میلیون سهم مخابرات دست به دست شد؛ در حالیکه حجم مبنا برای این سهم معادل ۳.۷ میلیون است. همچنین ۲۰ درصد از خریدهای سهم را حقوقی‌ها انجام داده‌اند. در حالیکه ۱۲ درصد از فروشنده‌ها، اشخاص حقوقی بوده‌اند. حمایت حقوقی، در دیگر نمادهای بزرگ منفی امروز نیز دیده می‌شود. در «خودرو» حقوقی‌ها ۴۵۸ میلیون سهم خریدند و ۲۶۰ میلیون سهم را واگذار کردند. این مسئله در نمادهای «همراه»، «حکشتی» و «پارسان» که بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل داشته‌اند نیز مشاهده می‌شود.

پیش از این، برخی تحلیلگران تاکید داشتند که اگر بورس تهران بتواند در معاملات صبح مقاومت کند، حفظ شاخص و حمایت از آن در شیف بعد از ظهر تسهیل خواهد شد. حال شیفت صبح کار را به خوبی به شیفت بعد از ظهر تحویل داده، و باید دید که شاخص می‌تواند خود را در کانال یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد حفظ کند یا خیر. حفظ شاخص در این سطح، می‌تواند امید را به سهامداران بازگرداند و واهمه ریزش یکباره را از فضای بازار دور کند. به نظر می‌آید بازار امروز را می‌تواند متعادل به پایان رساند.

دلار به کمک بورس آمد؟

برخی از فعالان بازار پیشتر تصور می‌کردند که بازار سهام نیاز به افزایش نرخ دلار برای بازیابی خود دارد. امروز حداقل به صورت اتفاقی، بازیابی بورس با رشد دلار همزمان شد. نرخ اسکناس آمریکایی در بازار تهران پس از دست‌کم یک هفته، وارد کانال ۲۳ هزار تومان شد. صرافی ملی نیز صبح امروز، نرخ‌ها را به سمت بالا چرخاند تا نشان دهد بازارساز نیز انتظار یک روز افزایشی را می‌کشد. انتظار فعالان بازار ارز بر این است که سقف امروز دلار در محدوده ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان باشد و دستور فروش در این محدوده افزایش یابد.

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.