علائمِ شایعِ آلرژی دارویی

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

مصرف داروهای غیرنسخه‌ای (اُ تی سی)، تجویزی و همچنین داروهای گیاهی ممکن است با ایجاد آلرژی و حساسیت در بدن همراه باشد. هرچند، مصرف انواع خاصی از داروها بیشتر احتمال دارد فرد را دچار حساسیت کند.

شایع ترین علائم و نشانه های آلرژی دارویی بروز تب، لکه های پوستی و کهیر است. همچنین در برخی موارد ممکن است سیستم ایمنی واکنش‌های جدی‌تری به نوعی از دارو نشان دهد و چندین سیستم یا عضوِ بدن درگیر عارضه شوند.

آلرژِی دارویی با عوارض جانبی دارو که در بروشور معرفی دارو به آنها اشاره شده شباهتی ندارد. همچنین آلرژیِ دارویی متفاوت از مسمومیت دارویی است که از مصرف بیش از حد دارو ناشی می‌شود.

نشانه های آلرژی دارویی چیست؟

نشانه ها و علامت آلرژی شدید دارویی اغلب در مدت یک ساعت پس از مصرف دارو ظاهر می‌شوند. واکنش‌های دیگر به ویژه ظاهر شدن جوش پوستی ممکن است در مدت چند ساعت، چند روز یا چند هفته بعد اتفاق افتد.

جوش پوستی، کهیر، خارش، تب، ورم، تنگی نفس، خس خس سینه، آبریزش بینی، خارش چشم و آنافیلاکسی از جمله نشانه‌های حساسیت دارویی هستند.

آنافیلاکسی واکنش نادر و خطرناک به آلرژی دارویی است که موجب می شود سیستم های بدن عملکرد خود را از دست بدهند. سفت شدن مجرای هوا و گلو، بروز مشکلات تنفسی، حالت تهوع یا گرفتگی شکم، استفراغ یا اسهال، احساس سرگیجه، ضربان سریع یا کند، افت فشار خون و تشنج از جمله علائم این عارضه به حساب می آیند.

به گزارش مایو کلینیک، همچنین برخی دیگر از علائم آلرژی دارویی هستند که کمتر شایع است و ممکن است چند روز تا چند هفته پس از مصرف دارو بروز کنند و حتی تا مدتی پس از قطع دارو همچنان ادامه داشته باشند.

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.