قتل شهروند سیاهپوست آمریکایی توجيح ناپذير است

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

«بوریس جانسون» روز چهارشنبه (۱۴ خرداد) در جلسه پرسش و پاسخ از نخست وزیر در مجلس عوام انگلیس کشته شدن شهروند سیاهپوست به‌دست پلیس سفیدپوست این کشور را تکان‌دهنده و توجیه‌ناپذیر خواند.

وی تاکید کرد که حق مردم آمریکا برای برگزاری تظاهرات را به شرط مسالمت‌آمیز و قانونی بودن به رسمیت می شناسد.

جانسون این اظهارات را در واکنش به سخنان «کی‌یِر استارمر» رهبر حزب اصلی مخالف دولت مطرح کرد که گفته بود؛ از کشته شدن جورج فلوید شوکه شده و عصبانی است. وی رفتار پلیس آمریکا را نماد صریح نژاد پرستی و تنفر خواند که بسیاری از شهروندان اقلیت‌های قومی در این کشور تجربه می‌کنند.

استارمر از اینکه بوریس جانسون تاکنون واکنش قاطعی به این مساله نشان نداده ابراز شگفتی و تصریح کرد؛ امیدوارم در تماس بعدی با رئیس جمهوری آمریکا مراتب انزجار انگلیس را نسبت رفتار او در واکنش به این حادثه اعلام کنید.

به دنبال قتل نژادپرستانه “جرج فلوید” شهروند سیاهپوست آمریکایی توسط “درک شویین” افسر پلیس سفیدپوست مینیاپولیس در تاریخ ۲۵ ماه می‌ (۵ خرداد) موجی از اعتراضات ابتدا ایالت مینه سوتا و سپس تمامی آمریکا را فرا گرفته است.

به دنبال اعتراضات سراسری در آمریکا، ترامپ تهدید کرده که از ارتش برای مقابله با خشونت‌ها استفاده می‌کند. او در بخشی از سخنان خود در این خصوص، فرمانداران و مقامات ایالتی را به دلیل نحوه پاسخگویی شان به اعتراضات اخیر به باد تمسخر گرفت.

بنابر اعلام منابع رسمی، به دنبال اعتراضات هشت روزه در آمریکا تاکنون ۱۳ نفر دیگر از شهروندان این کشور توسط پلیس و نیروهای امنیتی این کشور کشته شده اند.

وزیر تجارت بین‌الملل دولت در سایه انگلیس (حزب کارگر) در واکنش به این تحولات خواستار توقف فوری صادرات تجهیزات ضد شورش انگلیسی به آمریکا شده است.

«املی ثورن‌بری» در نامه‌ای به وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس همچنین خواستار تحقیق درباره استفاده پلیس و گارد ملی آمریکا از تجهزات انگلیسی شد و تصریح کرد که چنین احتمالی برای دولت لندن مایه شرمساری خواهد بود.

آمارها در انگلیس نشان می‌دهد که ۸۰ درصد انگلیسی‌ها جامعه آمریکا را نژاد پرست می‌دانند. بر اساس موسسه افکار سنجی یوگو، ۴۰ درصد مردم انگلیس تصور می‌کنند که جامعه‌ آمریکا «بسیار نژاپرست» و ۴۰ درصد دیگر آن را «نسبتا نژادپرست» می‌دانند.

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *