نشست اضطراری اوپک پلاس از طریق وبینار تا دقایقی دیگر آغاز می‌شود

[ad_1]

به گزارش خبرنگار شانا، دهمین نشست وزیران نفت و انرژی ۲۳ عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به صورت فوق‌العاده امروز برای بررسی نحوه مشارکت مکزیک در توافق کاهش تولید روزانه ۱۰ میلیون بشکه‌ای و نهایی کردن آن در قالب توافقنامه همکاری، از طریق وبینار برگزار خواهد شد.

توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای مجموع کاهش تولید روزانه ۱۰ میلیون بشکه‌ای از یکم ماه مه سال ۲۰۲۰ میلادی برای یک بازه زمانی اولیه به‌مدت دو ماه آغاز می‌شود و پایان این بازه ۳۰ ژوئن امسال خواهد بود.

کشورهای تولیدکننده نفت حاضر در توافقنامه همکاری سپس برای یک بازه زمانی ۶ ماهه دیگر از یکم ژوئیه تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ روزانه ۸ میلیون بشکه کاهش عرضه خواهند داشت، همچنین در بازه زمانی سوم از یکم ژانویه ۲۰۲۱ تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۲ به‌مدت ۱۶ ماه نیز کاهش عرضه روزانه ۶ میلیون بشکه می‌شود.

در همین حال، خط پایه و مبنای محاسبه تولید برای تولید همه کشورهای حاضر در این توافق به جز عربستان و روسیه ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی خواهد بود، در حالی که مبنای محاسبه تولید برای روسیه و عربستان روزانه ۱۱ میلیون بشکه در نظر گرفته شد.

براساس بیانیه پایانی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، توافق نهایی برای کاهش روزانه ۱۰ میلیون بشکه منوط به امضای مکزیک و ملحق شدن این کشور خواهد بود.

مکزیک به جای پیشنهاد کاهش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای اوپک پلاس، فقط با کاهش روزانه ۱۰۰ هزار بشکه موافقت کرده‌ است.

گفت‌وگوها بین عربستان و مکزیک در روز شنبه (23 فروردین‌ماه) پس از قول مساعد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به مکزیک برای جبران بخشی از (۲۵۰ هزار بشکه در روز) کاهش تولید این کشور آمریکای جنوبی در قالب توافق کاهش اوپک پلاس ادامه داشت.

مکزیک همچنان بر موضع خود درباره سهمیه تولید خود در قالب توافق کاهش عرضه اوپک پلاس پافشاری می‌کند، در عین حال عربستان هم اصرار دارد مکزیک باید در زمینه کاهش تولید خود مانند دیگر اعضای ائتلاف اوپک پلاس گام بردارد.

اعضای ائتلاف اوپک پلاس پس از حصول توافق بر سر کاهش تولید دو ساله و رقم بی‌سابقه روزانه 10 میلیون بشکه با هدف ثبات بخشی به بازارهای جهانی نفت مشارکت دیگر تولیدکنندگان نفت جهان را خواستار شدند.

 یک روز پس از نشست فوق‌العاده وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس در روز پنجشنبه (۲۱ فروردین‌ماه) که بیش از ۱۰ ساعت به طول انجامید، وزیران نفت و انرژی G۲۰ نیز روز جمعه (۲۲ فروردین‌ماه) در نشستی فوق‌العاده از طریق وبینار شرکت کردند و در پایان بدون اشاره به رقمی خاص برای کاهش تولید، بر استفاده از همه ابزارهای سیاسی موجود برای حفظ ثبات بازار تأکید کردند .

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *