هجوم بازیگران بورس به بازار مسکن؟

[ad_1]

آفتاب‌‌نیوز :

مشاوران املاک در مناطق مختلف پایتخت عنوان می­ کنند بخش عمده متقاضیان خرید ملک در هفته ­های اخیر را افرادی تشکیل می ­دهند که پس از کسب سود­های قابل توجه در بازار سهام طی چندماه گذشته، اکنون به دلیل نگرانی از ریزش شاخص، بازار مسکن را پناهگاه امن برای سرمایه خود انتخاب کرده اند.

افرادی که برای اطمینان خاطر از حفظ دارایی خود، بخشی از سود خود را از بازار سرمایه خارج کرده و به سرعت به بازار مسکن منتقل می­ کنند. این گروه گمان می ­کنند در شرایطی که امکان ریزش شاخص بورس وجود دارد و ممکن است این بازار زیان­ده شود، می ­توانند با انتقال بخشی از سرمایه خود به بازار مسکن، خود را از ضرر‌های احتمالی دور کنند.

با وجود چنین فرضیه ­ای، میزان حضور متقاضیان خرید ملک با هدف سرمایه­ گذاری در بازار مسکن زیاد شده است.

فعالان بازار مسکن به ویژه در مناطق شرق و غرب پایتخت به نکته جالبی از رفتار این گروه از متقاضیان خرید مسکن اشاره می­ کنند.

به گفته آن­ها، از آنجاکه این گروه از متقاضیان خرید مسکن، بودجه خرید خود را با کسب سود از بازار سرمایه به دست آورده­ اند بنابراین با توجه کمتری از سطح قیمت پیشنهادی از سوی فروشنده ­ها و سنجش آن با قیمت پیشنهادی سایر آپارتمان ­های مشابه در منطقه، اقدام به خرید می­ کنند. به همین دلیل است که در غیاب خریداران مصرفی در بازار، هم حجم معاملات و هم میانگین قیمت آپارتمان همچنان رو به افزایش است.

محمد مهدی مافی، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن تهران نیز حضور سرمایه گذارانی که در بورس سود بالایی کسب کرده و برای حفظ ارزش دارایی‌های خود به بازار مسکن روی آوردن را تایید می‌کند.

او می‌گوید:‌ با توجه به شرایط اقتصادی کشور و افزایش قیمت مسکن دیگر مصرف کنندگان توان خرید ندارند و می‌توان گفت بازار مسکن ازمصرف کنندگان واقعی خالی شده است.

به گفته مافی هجوم سرمایه‌ها به بازار مسکن کسانی هستند که می‌خواهند ارزش پولشان حفظ شود.

او ادامه می‌دهد: الگوی تولید در این سال‌ها الگوی صحیحی نبوده است و باید متراژ مسکن کاهش می‌یافت.

در جدول زیر قیمت فروش آپارتمان‌های منطقه ۸ آمده است. برخی نقاط این منطقه، محبوب خانه اولی هاست.

هجوم بازیگران بورس به بازار مسکن؟

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.