گزیده‌های نفتی هفته – شانا

[ad_1]

برکت پارس جنوبی: آیین بهره‌برداری و عملیات اجرایی ۱۵۲ طرح گازرسانی در استان کرمانشاه این هفته برگزار شد. بیژن زنگنه، وزیر نفت در این آیین با اعلام اینکه به برکت توسعه پارس جنوبی و اجرای طرح‌های گازرسانی در هفت سال اخیر معادل ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه ظرفیت پالایشی، سوخت در کشور توزیع و مصرف شده است، تاکید کرد: برداشت روزانه گاز از میدان مشترک پارس جنوبی با ۴۲۰ میلیون متر مکعب افزایش، از ۲۸۰ میلیون متر مکعب در سال ۹۲ به رقم کنونی ۷۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است. حسن منتظر تربتی، معاون وزیر نفت در امور گاز هم با اعلام اینکه از سال ۱۳۹۲ تاکنون با گازرسانی به نیروگاه‌ها ۷۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی شده است، گفت: اگر جایگزینی گاز با سوخت مایع از سال ۹۲ تا کنون انجام نمی‌شد، فقط معادل ۲ میلیون کامیون حمل‌ونقل نفت سفید، نفت کوره و نفت گاز و ۳.۲ میلیون کپسول گاز باید حمل و مصرف می‌شد. وی در حاشیه این مراسم هم یادآوری کرد: تا پایان امسال ۲۸ استان کشور سبز می‌شوند و ضریب نفوذ گاز طبیعی به ۹۵ درصد می‌رسد. همچنین جمعی از نمایندگان شهرهای استان کرمانشاه نیز در این آیین از تلاش‌های وزارت نفت برای گازرسانی به استان کرمانشاه قدردانی کردند و خواستار تسریع در روند گازرسانی به برخی دیگر از روستاهای این استان شدند. 

توجه به بازنشستگان نفتی: بررسی مشکلات بازنشستگان نفت هم در سبد اخبار این هفته نفت جای داشت. فرزین مینو، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت در هفته جاری پای درد دل بازنشستگان نفتی نشست و مشکلات آنها را در محورهای بهبود کمک معیشتی، بهداشت و درمان، فرهنگی، سهامدار کردن بازنشستگان، اضافه شایستگی و… شنید. وی پیشنهاد داد نشستی در هفته آینده با حضور محمدمهدی رحمتی، رئیس صندوق بازنشستگی نفت و ﺍﻓﺨﻢ ﺯﺭﻭﺍﻧﯽ، ﺭﺋﯿﺲ ﺻﻨﺪﻭﻕﻫﺎﯼ ﺑﺎﺯﻧﺸﺴﺘﮕﯽ و پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت برای حل مشکلات برگزار شود. پیرو این نشست، عبدالصاحب غالبی، رئیس هیئت‌مدیره کانون بازنشستگان نفت ماهشهر در نامه‌ای خطاب به بیژن زنگنه، وزیر نفت نوشت: خانواده‌های بازنشستگان و بازماندگان محترم تجمع‌کننده در جلوی ساختمان مرکزی وزارت نفت در روز ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۹ مراتب قدردانی خود را در رفتار خردمندانه و عاطفی جناب آقای دکتر مینو در رسیدگی و حل مشکلات معیشتی خانواده‌های بازنشستگان حضورتان اعلام می‌دارند.

دو خبر از غرب کارون: اجرای پروژه حفاری ۳+۲۰ حلقه چاه توسعه‌ای در میدان آزادگان جنوبی با ۹۸ درصد پیشرفت در مراحل پایانی کار قرار دارد و ظرفیت تولید نفت میدان مشترک یاران جنوبی با نصب دستگاه تفکیک‌گر سیار(MOS)  ساخت داخل، به ۲۵ هزار بشکه در روز رسیده است. خبر نخست را محمد خاوری‌نژاد، مدیر پروژه حفاری میدان نفتی آزادگان جنوبی در شرکت ملی حفاری ایران و خبر دوم را همایون کاظمینی، سرپرست طرح توسعه میدان نفتی یاران جنوبی در شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) اعلام کرده‌اند.

جهش در پتروشیمی: سیدجلال هاشمی، مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تولید مجتمع‌های پتروشیمی کشور در پنج ماه نخست امسال با ۶ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه پارسال به بیش از ۲۵ میلیون تن رسیده است. وی این را هم گفت که پیش‌بینی می‌شود جهش تولید امسال در صنعت پتروشیمی محقق شود. بهزاد محمدی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی هم این هفته از طراحی سیاست‌های جدید توسعه هوشمند صنعت پتروشیمی سخن گفت و یادآوری کرد: ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی در افق ۱۴۰۵ با اجرای طرح‌های راهبردی، پیشران و خوراک ترکیبی به سالانه ۱۵۰ میلیون تن خواهد رسید. از دیگر اخبار بخش پتروشیمی باید به عملیاتی شدن واحد نیمه‌صنعتی تولید پروپیلن از متانول با دانش‌ فنی ایرانی اشاره کرد که بهزاد محمدی آن را اعلام و تاکید کرد: هم‌زمان با توسعه دانش‌ فنی MTP، دانش‌ فنی تولید تمامی کاتالیست‌های مورد نیاز این واحد کسب شده است و واحدهای نیمه‌صنعتی برخی از این کاتالیست‌ها در حال بهره‌برداری است. محسن محمودی، مدیرعامل پتروشیمی اوره لردگان هم این هفته از وارد مدار شدن فاز سوم پتروشیمی لردگان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده اوره غرب کشور با ظرفیت تولید روزانه ۳ هزار و ۲۵۰ تن با اتکا به توان داخلی خبر داد.

کاهش قیمت نفت: قیمت نفت در بازارهای جهانی این هفته پس از سه ماه به زیر ۴۰ دلار برای هر بشکه رفت. کاهش تقاضا، کاهش قیمت‌گذاری نفت عربستان سعودی و آینده مبهم ویروس کرونا بر تقاضای نفت مهمترین دلیل این کاهش عنوان شده است. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اما پیش بینی کرد میانگین قیمت نفت در سال آینده می‌تواند ۵۰ تا ۵۵ دلار برای هر بشکه باشد، اما ممکن است با نوسان‌هایی همراه باشد. نواک این را هم گفت که تقاضای جهانی نفت به‌دلیل تأثیر همه‌گیری ویروس کرونا، امسال ۹ تا ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد. این هفته همچنین رئیس‌جمهوری روسیه و پادشاه عربستان سعودی در تماسی تلفنی از نحوه اجرای توافق سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش به رهبری روسیه (اوپک پلاس) برای محدود کردن تولید نفت ابراز رضایت کردند. از دیگر اخبار بخش بین‌الملل صنعت نفت می‌توان به درخواست مصطفی صنع الله، مدیرعامل شرکت ملی نفت لیبی از طرف‌های لیبیایی و جامعه بین‌المللی برای خروج نظامی‌ها از تاسیسات نفتی و پیشنهاد عراق برای برگزاری نشست اوپک پلاس در بغداد اشاره کرد.

دیگر اخبار: تأکید رؤسای جمهوری ایران و ترکیه بر ادامه همکاری در بخش انرژی، پاسخ زنگنه به نامه رئیس کمیسیون انرژی مجلس درباره ساخت پتروپالایشگاه‌ها، بارگیری سکوهای سرچاهی برای نصب در هندیجان، بررسی طرح بهینه‌سازی رایگان موتورخانه‌ها در هیئت دولت، تشریح وضع صدور کارت‌های سوخت‌ المثنی، حفظ جایگاه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در رده‌بندی ‌ICIS‌ و افتتاح سالن ورزشی شهید سپهبد قاسم سلیمانی از محل اعتبارات شرکت ملی نفت ایران از دیگر اخبار صنعت نفت در هفته جاری بوده است.

پیشنهاد هفته: «امکان‌سنجی احداث پتروپالایشگاه‌ها در کشور» موضوعی است که  وب‌سایت مرکز مطالعات زنجیره ارزش در صنعت نفت و گاز در مقاله‌ای به آن پرداخته است پیشنهاد می‌شود آن را بخوانید.

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.