گورباچف خواستار کاهش ۱۵ درصدی بودجه نظامی کشورها شد

[ad_1]

میخاییل گورباچف آخرین رهبر اتحادیه جماهیر شوروی خواستار کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی بودجه نظامی کشورها شد و اعلام کرد: کرونا نشان داد منابع مالی را بجای اهداف نظامی باید صرف تامین امنیت انسان‌ها کرد.

آفتاب‌‌نیوز :

گورباچف که از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۱ واپسین رهبر اتحاد جماهیر شوروی بود، در مقاله‌ای در نشریه تایم که روز پنجشنبه در خبرگزاری های دولتی تاس و ریانووستی روسیه منتشر شد، گفت: همه کشورهای جهان باید متعهد شوند و بودجه نظامی خود را کم کنند و امنیت انسان و تامین مواد غذایی، آب و حفظ محیط زیست باید در مکان نخست قرار گیرد و سلامتی انسانها در اولویت باشد.

رئیس جمهوری شوروی سابق خاطرنشان کرد: باید بطور اساسی تصور در مورد امنیت که تاکنون به جنبه های نظامی مختص می شد را تغییر داد و منابع عظیم مالی را بجای هزینه کردن در رقابت تسلیحاتی در جای دیگری مصرف کرد.

وی ادامه داد: امروز کاملا روش است که باید منابع مالی را از اهداف نظامی به اهداف مرتبط با امنیت انسانها روانه کرد. باید استراتژی و برنامه برای تامین امنیت انسانها تنظیم کرد و از نظامی گرایی در سیاست جهانی و روابط بین الملل دوری کرد.

گورباچف در بخش دیگر مقاله خود نوشت: شیوع کرونا همه کشورهای جهان را دربرابر یک تهدید مشترک قرار داده است و هیچ کشوری به تنهایی از عهده حل این مساله بر نمی آید، ویروس کووید۱۹ و پیامدهای آن امروز ضربه سختی به افراد کم بضاعت وارد کرده است و مساله نابرابری اجتماعی را تشدید می‌کند. در همین حال پاسخ به این مساله نباید ملی گرایانه باشد.

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.